Glutensiz beslenme nedir, nasıl yapılır?

18 Mart 2021
Glutensiz beslenme nedir, nasıl yapılır?

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın 'Gluten' ismindeki proteine karşı kalıcılık gösteren ve zamanla kronikleşen bir alerji durumudur. Gaz problemleri, baş ağrısı ve şişkinlik gibi bulgular çölyak hastalığının sonucu olmakla beraber bağırsak zarlarında da hasar meydana gelir ve besin emilimi zorlaşır. Doktorlar bu gibi hastalıkların önüne geçmek için çölyak hastalarına Glutensiz beslenmeyi öneriyor. Yalnızca doktorların önermediği, aynı zamanda kilo verme konusunda da popülerliği giderek artan bu glutensiz beslenme yağları hızlıca eritiyor, şişkinlik ve ishal gibi sorunları çözüyor. Genelde farkında olmadan gündelik yaşantımız içerisinde tükettiğimiz pek çok besinin içinde yer alan gluteni hayatımızdan çıkarmak için bazı gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Glutensiz beslenme kilo vermek amacıyla değil bir nevi tedavi maksatlı tercih edilmesi gereken en sağlıklı beslenme çeşitlerindendir. Sağlık sorunlarının görülmemesi ve besin değerlerinin vücuttan faydalanabilmeleri için bağırsak hassasiyeti olanların neredeyse ilk tercihi glutensiz beslenme olmalıdır. Hastalığın semptomları tamamen kaybolana kadar glutensiz beslenmeye devam edilmelidir. Peki Glutensiz bir şekilde nasıl besleniriz, İçinde gluten bulunduran yiyecekler neler? Glutensiz beslenme ile kilo verilir mi? İşte cevabı...

GLUTEN ZARARLI MI? GLUTENİ NEDEN HAYATIMIZDAN ÇIKARMALIYIZ?

Günlük hayatta olmazsa olmaz dediğimiz bazı besinleri hayatımızdan çıkarmak, başlangıçta pek kolay olmayabilir. Tahılın içerisindeki protein türü olan gluten, yiyeceklerde akışkanlık kazandırarak daha da kıvamlı olmasını sağlar. Besin emilimini güçleştirmesinin yanı sıra ishal, düzensiz beslenme, cilt rahatsızlıkları ve yorgunluk gibi problemlerin görülmesine neden olur.

GLUTENSİZ BESLENMENİN FAYDALARI İSE ŞÖYLE:

- Glutenin en belirgin işaretlerinden bir tanesi de beslenme sonrası kişide bitkinlik, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi durumlar göstermesidir. Gluteni hayatınızdan çıkararak bu sorunları önleyebilirsiniz.

-  Glutenin sebep olduğu Çölyak hastalığında yaygın görülen belirti bağırsak dokusunun zedelenmesiyle görülen emilim zorluğudur. Çölyak hastası kişilerde demir eksikliği görülür ve buda anemiye sebep olur.

- Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, glutene yer verilmeyen beslenme türünde otizmli çocukların semptomların azaldığı tespit edilmiştir.

GLUTENSİZ BESLENMEK İSTEYENLER NE YAPMALI? GLUTENSİZ BESLENME NASIL OLUR?

Buğday, çavdar ve arpa içeren tüm yiyecekler Glutensiz beslenme uygulayan kişilerin yememesi gerekenler arasında yer alır. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, kuru ve taze meyveler, sebzeler, yumurta, et ve süt ürünleri gönül rahatlığıyla yenilebilir gıdalar arasındadır.

GLUTENSİZ BESLENME İÇİN SERBEST YİYECEKLER

Mısır unu ve pirinç unu serbest olduğu için mısır unundan yapılmış bir makarnayı laktozsuz bir yoğurt ile içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltılarını hafif ama sağlıklı yapmak istiyorsanız alternatif bir seçenek olarak glutensiz mısır gevreği yiyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.